BEBEK BAKIMINDA PÜF NOKTALAR

 

Yetişkinlerin bağışıklık sistemini etkilemeyen bakteri ve virüsler dünyaya yeni gelmiş savunmasız, korumasız bebeğinizde ciddi hastalıklara sebep olurlar. Bu nedenle bebeğinizin aşıları tamamlana kadar lütfen kimsenin öpmesine izin vermeyin. Yakın temasta bulunmamaları için uyarın. Sonradan pişman olmaktansa baştan tedbirinizi almanız her zaman sizin faydanızadır. Öpücük hastalığı küçük bebeklerde ciddi sorunlara sebep olan bir hastalıktır ama hiçbir yetişkinde belirti göstermez. Bebeğinizin ellerine dokunmalarına izin vermeyin. Bebekler genelde ellerini ağızlarına götürürler. Söyleyin ayaklarını tutarak sevsinler. Sizde dışarıdan gelince kıyafetlerinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Gelen misafirleriniz bebeği kucaklarına almak isterlerse daha önceden hazır bulunduracağınız tülbentleri misafirlerin omuzlarına örtün ve bebeği o şekilde verin. Böylelikle bebeğin ağzı onların kıyafetlerine temas etmemiş olur. Koruyabildiğiniz kadar bebeklerimizi korumak biz ebeveynlerin görevi. Onlar bu dünyanın kurallarını henüz bilmiyorlar.

-Yeni doğan bebeler sık sık hapşırırlar. Hapşırma genelde bebeğin genzine kaçanları temizlemek için yaptığı temizleme hareketidir….Aman üşüttü,soğuk aldı diye paniğe kapılmayın.

-Sık sık hıçkırırlar. Bu da normaldir telaş etmeyin. Hıçkıran bebeğinizi emzirin….Geçecektir.

-Bebeğinizi; büyüklerin endişelerine kulak asıp sakın kat kat giydirmeyin. Oda sıcaklığı 23-24 derece ise iki ince kat giydirmeniz yeterlidir. Yanlış olan üst üste giydirip bebeğin terlemesine neden olup hasta etmektir.. ”Aman bebek üşüdü hasta olacak” laflarına kulaklarınızı tıkayın. Kendinize güvenin. Bilginize güvenin. Eğer bebeğin burnu ve ensesi soğuksa bebek gerçekten üşümüştür. Zaten yeni doğan bebeğin ayakları ve elleri bir ay boyunca soğuk ve mor olur bu sizi yanıltmasın.

-Yeni doğanların başında bulunan bıngıldak çok hassas olur. Kapanana kadar dikkat etmek gerekir. Zaten doktorunuz rutin kontrolleri sırasında bıngıldağı kontrol edecektir.

-Bebeklerin burnu tıkanabilir. Çok normaldir. Eczanelerde satılan serum fizyolojik su damlatıp bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Sakıncası yoktur.

-Bebeklerin memelerinde genelde şişlik olur. Sakın masaj yapmayın. Kendi kendine zamanla geçecektir. Doktorunuz da kontrollerde memelerini gözlemleyecektir.

– Kalça ultrasonu muhakkak yaptırılmalı ve ihmal edilmemelidir. Erken teşhiste çok kolay tedavi edilebilirken geç kalındığında kalıcı fiziksel rahatsızlıklara sebep olmabilmektedir.

-Yeni doğan sarılığını en kolay atlatmanın yolu sık sık emzirmektir. Emzirin ki kaka yapabilsin ve çabucak atlatsın. Bebeğiniz kaka yapıyorsa çabuk atlatacaktır. Gözün beyazı ve yüzü sarı ise, parmak ile cildine bastırdığınız yer sarı oluyorsa, çok uyuyorsa sarılık değerleri yükselmiştir. Ve kan uyuşmazlığı varsa bebekte sarılık daha çok olabilecektir.

-Göbeği genelde 7-10 gün içinde düşüyor ama benim kızımın göbeği 14.günde düşmüştü.. %70 ‘lik alkol ile bakımını yapıp kuru tutmanız göbek bakımı için yeterli. Bebeğinizin göbek kısmında acı hissi yok o nedenle rahat davranın. Bebeğinizin göbeği düştükten 1 gün sonra yıkamanız uygun olur.

-Günde 2 kez bebeğinizin ellerini sabunlu suyla yıkayın.

-Tırnaklarını kısa ve küt kesin.

-Sadece 20 gün eldiven giydirin sonrasında bırakın bebeğiniz kendini ve annesini keşfetsin. Meme emerken memelerinize dokunsun.

-Defne bezi bırakana kadar alt değişimini sadece su, pamuk ve sızma zeytinyağı ile yaptım. Sonra kağıt mendil ile kurulayıp bezledim. Dışarı çıkmalarımızın haricinde asla ıslak mendil kullanmadık. Ve benim güzel kızım hiç pişik olmadı. Pişik kremi hiç kullanmadık. Su, pamuk ve zeytinyağını herkese tavsiye ediyorum.

-Banyo suyu sıcaklığı 37’C olmalı. Özel bebek şampuanı kullanılmalısınız. Güzel kızıma şu an Sebamed kullanıyorum ama yeni doğduğu zaman organik şampuan kullandım. Kışın gün aşırı, yazın ise her gün yıkanmalı. Birgün sabunla diğer gün sabunsuz sadece su ile yıkamanız yeterlidir.

-İlk 2 hafta kaynatıp ılıttığınız suyla yıkamanız doğru olur. Sonra normal suyla yıkayabilirsiniz. Son suyuna zeytinyağı damlatın ki cildi nemlensin.:))

-Bebeğinizin yaz-kış her gün 15-20 dakika dışarı çıkarmalı ve güneş ışığını görmesini sağlamalısınız.

– Yeni doğan bebeğin baş çevresi 34-36 cm olmalıdır.

– Bebeğiniz 5 aylık olduğunda doğum kilosunun iki katına çıkması beklenir.

– 6-12 Aylık arası bebekler genelde aylık 300-600 gr arası kilo alırlar.

– Diş çıkarma 4 aylıkken olabileceği gibi ilk dişini 1 yaşına girdikten sonra da çıkaran bebekler olabilir.Bu genelde ırsidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.